LEVENT AKÇA

BURS BAŞVURULARI Hakkında
Devamını Oku

İÇERİK YAZARI

Atatürk'ün Kırşehir'e Geliş Kutlaması
Devamını Oku

ESKİ VALİLİK BİNASI

İlimiz Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan Eski Valilik Hizmet Binası karkas taşıyıcı sistemle Bodrum kat, zemin kat ve 4 normal katlı olarak 1965 yılında inşa edilerek Başta Valilik olmak üzere ilimizde bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile Kırşehir halkına yaklaşık 48 yıl hizmet vermişti.

Hatırlanacağı üzere 30 Aralık 2014 tarihinde kullanılmayan Eski Valilik Hizmet Binası bacasından duman çıkması üzerine itfaiye ekipleri de olay yerine gelerek gerekli müdahalede bulunmuştu.

Biz de Kırşehir Express gazetesi olarak 31 Aralık 2014 tarihli 65. sayısında konuyu gündeme taşımız ve "Valilik eski binasının hali içler acısı" başlığıyla ve görselleriyle olaya dikkat çekmiştik.

Bu sürecin ardından 15 Ocak 2015 tarihi itibarıyla Kırşehir valiliği tarafından yapılan açıklamada binanın durumu ve yapılacaklarla ilgili bir bilgilendirme yapıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Söz konusu bina 2012 yılında tamamen boşaltılmış ve günümüze kadar atıl vaziyette kalmıştır. Binanın Deprem Güvenliği ve genel durumu ile ilgili olarak Çevre Şehircilik il Müdürlüğü tarafından hazırlanan 08/05/2013 tarihli Teknik Raporla, binanın 2007 deprem Yönetmeliğine göre genel onarım maliyeti, yeniden yapım maliyetinin %52,3’üne tekabül ettiği belirtilmiştir.

Bilindiği üzere Kırşehir ilimiz 1. Derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca onarım maliyetlerinin yeniden yapım maliyetlerinin %40’ını aşması hususu da göz önünde bulundurulmuş ve Valiliğimizce Binanın güçlendirme ve onarımının ekonomik ve kalıcı bir çözüm olmayacağı değerlendirilerek halen atıl vaziyette bekleyen Valilik Eski Hizmet Binasını yıkımına karar verilerek, gerekli iş ve  işlemlere başlanmıştır.

Bu kapsamda söz konusu binanın yıkım ihalesi, çıkacak enkaz bedeli karşılığında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerinde göre  06/01/2015 tarihinde saat 11:00’da Valiliğimiz (Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü) tarafından yapılmıştır.

İhaleye, istenen bilgi ve belgeleri İhale komisyonuna tam olarak ibraz eden 13 istekli iştirak etmiştir. Enkaz Bedeli karşılığı yıkım işi, Binadan çıkacak enkaz kendisine ait olmak kaydıyla, en fazla bedeli ödemeyi teklif eden Ak İnşaat Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketine 175.000,00 TL (YüzyetmişbeşbinTL) bedelle ihale edilmiştir. İlgili firma tarafından ihale bedeli ile istenen diğer teminatlar 09/01/2015 tarihinde yatırılmış ve 12/01/2015 tarihinde de sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılmıştır.

Yapılan sözleşme hükümleri çerçevesinde ilgili firmaca bodrum kat da dahil olmak üzere binanın tamamı yıkılarak, binanın bulunduğu alan doğal zemin kotuna eşitlenecektir.

Binanın yıkımı esnasında Bina bahçesinde bulunan Atatürk heykeli, tören alanı ile bahçede bulunan çeşitli cinslerde ve yaşlarda olan ağaçlar ve çevre ihata duvarının korunması planlanmış olup yıkım işlemini yapacak firma ile imzalanan sözleşmeye bu yapı ve ağaçlarının korunması hükmü konulmuştur.

Valilik Eski Hizmet Binasının yıkım işlemlerine 12/01/2015 tarihinde yer teslimi yapılmış olup Sözleşme hükümleri gereği yıkım işleminin 45 takvim günü içerisinde tamamlanması gerekmektedir."Sisteme Eklenme:  2015-01-19

BENZER HABERLER

400 sporcunun katıldığı müsabaka sona erdi
Kırşehir, 2015 yılında organize edilecek uluslararası müsabakalarda ay-yıldızlı mayoyu giy
Haberi Oku

KIRŞEHİR EXPRESS GAZETESİ
KOGYAD
Haberi Oku

GÖNÜLLÜ OLUN
GÖNÜLLÜ OLUN
Haberi Oku